Best Science Fiction Novel

  • The Testaments by Margaret Atwood
  • The Ten Thousand Doors of January by Alix E. Harrow
  • Gideon the Ninth by Tamsyn Muir
  • The Future of Another Timeline by Annalee Newitz
  • The Last Emperox by John Scalzi
  • The Rosewater Redemption by Tade Thompson
  • Network Effect by Martha Wells
  • Wanderers by Chuck Wendig

Best Fantasy Novel (Including Paranormal)

  • Ninth House by Leigh Bardugo
  • Jade War by Fonda Lee
  • Gods of Jade and Shadow by Silvia Moreno-Garcia
  • The Starless Sea by Erin Morgenstern
  • Dead Astronauts by Jeff VanderMeer
  • The Burning White by Brent Weeks

Best Young Adult / Middle Grade Novel

  • Finch Merlin and the Fount of Youth by Bella Forrest
  • Catfishing on CatNet by Naomi Kritzer
  • The Grace Year by Kim Liggett
  • Force Collector by Kevin Shinick
  • The Poison Jungle by Tui T. Sutherland
  • Cog by Greg van Eekhout

Best Military Science Fiction or Fantasy Novel

  • Savage Wars by Jason Anspach & Nick Cole
  • Edge of Valor by Josh Hayes
  • Aftershocks by Marko Kloos
  • Defiance by Bear Ross
  • Howling Dark by Christopher Ruocchio
  • System Failure by Joe Zieja

Best Alternate History Novel

  • The Girl with No Face by M. H. Boroson
  • Witchy Kingdom by D. J. Butler
  • Revolution by W. L. Goodwater
  • As Our World Ends by Jack Hunt
  • Up-time Pride and Down-time Prejudice by Mark H. Huston
  • A Nation Interrupted by Kevin McDonald

Best Media Tie-In Novel

  • Firefly – The Ghost Machine by James Lovegrove
  • Star Trek: Picard: The Last Best Hope by Una McCormack
  • Star Trek: Discovery: The Enterprise War by John Jackson Miller
  • Resistance Reborn by Rebecca Roanhorse
  • Aliens: Phalanx by Scott Sigler

Best Horror Novel

  • Imaginary Friend by Stephen Chbosky
  • Scavenger Hunt by Michaelbrent Collings
  • The Twisted Ones by T. Kingfisher
  • The Pursuit of William Abbey by Claire North
  • The Toll by Cherie Priest

Best Comic Book

  • Avengers by Jason Aaron, Ed McGuinness
  • Bitter Root by David F. Walker, Chuck Brown, Sanford Greene
  • Immortal Hulk by Al Ewing, Joe Bennett
  • Monstress by Marjorie Liu, Sana Takeda
  • Spider-Woman by Karla Pacheco, Pere Perez, Paulo Siqueira
  • Undiscovered Country by Charles Soule, Scott Snyder, Daniele Orlandini, Giuseppe Camuncoli, Matt D. Wilson

Best Graphic Novel

  • Batman Universe by Brian Michael Bendis, Nick Derington
  • Battlestar Galactica Counterstrike by John Jackson Miller, Daniel HDR
  • Black Bolt by Christian Ward, Frazier Irving, Stephanie Hans
  • Dragon Hoops by Gene Luen Yang
  • Mister Miracle by Tom King, Mitch Gerads
  • Something is Killing the Children Vol. 1 by James Tynion IV, Werther Dell’Edera

Best Science Fiction or Fantasy TV Series

  • Altered Carbon – Netflix
  • Lost In Space – Netflix Originals
  • Star Trek: Picard – CBS All Access
  • The Expanse – Amazon Prime
  • The Mandalorian – Disney+
  • The Witcher – Netflix
  • Watchmen – HBO

Best Science Fiction or Fantasy Movie

  • Ad Astra by James Gray
  • Fast Color by Julia Hart
  • Joker by Todd Phillips
  • Star Wars: The Rise of Skywalker by J. J. Abrams
  • Terminator: Dark Fate by Tim Miller
  • The Lion King by Jon Favreau

Best Science Fiction or Fantasy PC / Console Game

  • Borderlands 3 – Gearbox Software & 2k Games
  • Control – Remedy Entertainment & 505 Games
  • Death Stranding – Kojima Productions & Sony Interactive
  • Gears 5 – The Coalition & Xbox Game Studios
  • Half-Life: Alyx – Valve
  • Star Wars Jedi: Fallen Order – Respawn Entertainment & Electronic Arts
  • The Outer Worlds – Obsidian Entertainment & Private Division

Best Science Fiction or Fantasy Mobile Game

  • Arknights – Hypergryph, Yostar
  • Call of Duty: Mobile – TiMi Studios & Activision Games
  • Grindstone – Capybara Games Inc.
  • Manifold Garden – William Chyr Studio
  • Minecraft Earth – Mojang Studios & Xbox Game Studios
  • Mutazione – Die Gute Fabrik & Akupara Games

Best Science Fiction or Fantasy Board Game

  • Forgotten Waters – Plaid Hat Games
  • Jaws of the Lion – Cephalofair Games
  • Power Rangers: Heroes of the Grid – Renegade Game Studios
  • Tapestry – Stonemaier Games
  • The Crew: The Quest for Planet Nine – Kosmos
  • The King’s Dilemma – Horrible Guild Game Studio

Best Science Fiction or Fantasy Miniatures / Collectible Card / Role-Playing Game

  • Alien RPG – Free League Publishing
  • Battlestar Galactica – Starship Battles: Viper Mk. VII – Ares Games
  • Magic: The Gathering: Throne of Eldraine – Wizards of the Coast
  • Pathfinder Second Edition – Paizo Publishing
  • Spectaculars Core Game – Scratchpad Publishing
  • Warhammer Age of Sigmar: Warcry – Games Workshop