Cast Your Vote in the 2018 Goodreads Choice Awards Semifinal Round!

The 2018 Goodreads Choice Awards continue apace! Following the close of the Opening Round, the semifinalists have been determined in each category, with more than a few write-ins including John Scalzi’s The Consuming Fire, Mary Robinette Kowal’s The Calculating Stars, Catherynne M. Valente’s Space Opera, Brandon Sanderson’s Skyward, and Melissa Albert’s The Hazel Wood. Below you’ll find your choices for the Semifinal Round in science fiction, fantasy, horror, the Best of the Best, and more.

Best Science Fiction

  • Iron Gold (Red Rising #4) by Pierce Brown
  • Revenant Gun (The Machineries of Empire #3) by Yoon Ha Lee
  • Record of a Spaceborn Few (Wayfarers #3) by Becky Chambers
  • The Oracle Year by Charles Soule
  • Head On (Lock In #2) by John Scalzi
  • Persepolis Rising (The Expanse #7) by James S.A. Corey
  • Vox by Christina Dalcher
  • Artificial Condition (The Murderbot Diaries #2) by Martha Wells
  • Red Clocks by Leni Zumas
  • Only Human (Themis Files #3) by Sylvain Neuvel
  • Severance by Ling Ma
  • Vengeful (Villains #2) by V.E. Schwab
  • Rosewater by Tade Thompson
  • Ball Lightning by Cixin Liu
  • Binti: The Night Masquerade (Binti #3) by Nnedi Okorafor
  • Space Opera by Catherynne M. Valente
  • The Consuming Fire (The Interdependency #2) by John Scalzi
  • Alliances (Star Wars: Thrawn #2) by Timothy Zahn
  • The Gone World by Tom Sweterlitsch
  • The Calculating Stars (Lady Astronaut #1) by Mary Robinette Kowal

Best Fantasy

  • The Book of M by Peng Shepherd
  • Circe by Madeline Miller
  • Year One (Chronicles of the One, #1) by Nora Roberts
  • Wrath of Empire (Gods of Blood and Powder #2) by Brian McClellan
  • The Poppy War (The Poppy War #1) by R.F. Kuang
  • Beneath the Sugar Sky (Wayward Children #3) by Seanan McGuire
  • The Shape of Water by Guillermo del Toro and Daniel Kraus
  • Spinning Silver by Naomi Novik
  • Senlin Ascends (The Books of Babel #1) by Josiah Bancroft
  • Grey Sister (Book of the Ancestor #2) by Mark Lawrence
  • Burn Bright (Alpha & Omega #5) by Patricia Briggs
  • Age of War (The Legends of the First Empire #3) by Michael J. Sullivan
  • The Land: Predators (Chaos Seeds #7) by Aleron Kong
  • High Voltage (Fever #10) by Karen Marie Moning
  • Iron and Magic (The Iron Covenant #1) by Ilona Andrews
  • Time’s Convert by Deborah Harkness
  • The Girl in the Tower (Winternight Trilogy #2) by Katherine Arden
  • Magic Triumphs (Kate Daniels #10) by Ilona Andrews
  • Foundryside (Founders #1) by Robert Jackson Bennett
  • Bloody Rose (The Band #2) by Nicholas Eames

Best Horror

  • The Hunger by Alma Katsu
  • We Sold Our Souls by Grady Hendrix
  • The Siren and the Specter by Jonathan Janz
  • Dracul by Dacre Stoker and J.D. Barker
  • Foe by Iain Reed
  • The Devil and the Deep: Horror Stories of the Sea edited by Ellen Datlow
  • The Woman in the Woods (Charlie Parker #16) by John Connolly
  • Craven Manor by Darcy Coates
  • The Carrow Haunt by Darcy Coates
  • Flight or Fright edited by Stephen King and Bev Vincent
  • Zero Day (The Hatching #3) by Ezekiel Boone
  • The Anomaly by Michael Rutger
  • Baby Teeth by Zoje Stage
  • Ramses the Damned: The Passion of Cleopatra by Anne Rice and Christopher Rice
  • Elevation by Stephen King
  • The Labyrinth Index by Charles Stross
  • The Cabin at the End of the World by Paul Tremblay
  • The Summer Children by Dot Hutchison
  • Generation Z (Generation Z #1) by Peter Meredith
  • The Merry Spinster by Daniel Mallory Ortberg

Best Graphic Novels & Comics

  • Bingo Love by Tee Franklin (writer), Jenn St-Onge (artist), Joy San (colorist), and Cardinal Rae (letterer)
  • Paper Girls, Vol. 4 by Brian K. Vaughan (writer), Cliff Chiang (artist), and Matt Wilson (artist)
  • Ms. Marvel, Vol. 8: Mecca by G. Willow Wilson (writer), Marco Failla (artist), and Diego Olortegui (artist)
  • Fence, Vol. 1 by C.S. Pacat (writer/artist), Johanna the Mad (artist), and Joana Lafuente (colorist)
  • Brazen: Rebel Ladies Who Rocked the World by Pénélope Bagieu (writer/artist)
  • The Wicked + The Divine, Vol. 6: Imperial Phase, Part 2 by Kieron Gillen (writer), Jamie McKelvie (artist), and Matt Wilson (artist)
  • Be Prepared by Vera Brosgol (writer/artist)
  • The Adventure Zone: Here There Be Gerblins by Clint McElroy (writer), Griffin McElroy (writer), Justin McElroy (writer), Travis McElroy (writer), and Carey Pietsch (artist)
  • Black Hammer, Vol. 2: The Event by Jeff Lemire (writer), Dean Ormston (artist), and Dave Stewart (artist)
  • Am I There Yet? The Loop-de-Loop, Zigzagging Journey to Adulthood by Mari Andrew (writer/artist)
  • Black Bolt, Vol. 1: Hard Time by Saladin Ahmed (writer) and Christian Ward (artist)
  • Little Moments of Love by Catana Chetwynd (writer/artist)
  • Sabrina by Nick Drnaso (writer/artist)
  • Herding Cats by Sarah Andersen (writer/artist)
  • Saga, Vol. 8 by Brian K. Vaughan (writer) and Fiona Staples (artist)
  • Monstress, Vol. 3: Haven by Marjorie Liu (writer) and Sana Takeda (artist)
  • The Prince and the Dressmaker by Jen Wang (writer/artist)
  • Hey, Kiddo by Jarrett J. Krosoczka (writer/artist)
  • Gone Rogue (Wires and Nerve #2) by Marissa Meyer (writer), Stephen Gilpin (artist), and Douglas Holgate (artist)
  • Check, Please!: #Hockey, Vol. 1 by Ngozi Ukazu (writer/artist)

Best Young Adult Fantasy & Science Fiction

  • Obsidio (The Illuminae Files #3) by Amie Kaufman and Jay Kristoff
  • Reaper at the Gates (An Ember in the Ashes #3) by Sabaa Tahir
  • The Fates Divide (Carve the Mark #2) by Veronica Roth
  • Children of Blood and Bone (Legacy of Orïsha #1) by Tomi Adeyemi
  • Restore Me (Shatter Me #4) by Tahereh Mafi
  • War Storm (Red Queen #4) by Victoria Aveyard
  • A Court of Frost and Starlight (A Court of Thorns and Roses #3.1) by Sarah J. Maas
  • Kingdom of Ash (Throne of Glass #7) by Sarah J. Maas
  • Sky in the Deep by Adrienne Young
  • Dread Nation by Justina Ireland
  • Thunder Head (Arc of a Scythe #2) by Neal Shusterman
  • Wildcard (Warcross #2) by Marie Lu
  • Lifel1k3 (Lifelike #1) by Jay Kristoff
  • The Belles (The Belles #1) by Dhonielle Clayton
  • The Cruel Prince (The Folk of the Air #1) by Holly Black
  • Skyward (Skyward #1) by Brandon Sanderson
  • Muse of Nightmares (Strange the Dreamer #2) by Laini Taylor
  • Sightwitch (The Witchlands #0.5) by Susan Dennard
  • Legendary (Caraval #2) by Stephanie Garber
  • The Hazel Wood (The Hazel Wood #1) by Melissa Albert

Best Debut Author

  • The Woman in the Window by A.J. Finn
  • Girls Burn Brighter by Shobha Rao
  • Everything Here is Beautiful by Mira T. Lee
  • The Kiss Quotient by Helen Hoang
  • Fruit of the Drunken Tree by Ingrid Rojas Contreras
  • The Tattooist of Auschwitz by Heather Morris
  • The Map of Salt and Stars by Jennifer Zeynab Joukhadar
  • To Kill a Kingdom by Alexandra Christo
  • Children of Blood and Bone (Legacy of Orïsha #1) by Tomi Adeyemi
  • There There by Tommy Orange
  • The Chalk Man by C.J. Tudor
  • The Poppy War (The Poppy War #1) by R.F. Kuang
  • Something in the Water by Catherine Steadman
  • A Place for Us by Fatima Farheen Mirza
  • The Astonishing Color of After by Emily X.R. Pan
  • Witchmark (The Kingston Cycle #1) by C.L. Polk
  • The Terminal List (James Reece #1) by Jack Karr
  • The 7 1/2 Deaths of Evelyn Hardcastle by Stuart Turton
  • Sky in the Deep by Adrienne Young
  • An Absolutely Remarkable Thing by Hank Green

The massive Best of the Best list has been pared down to 20 titles, with an impressive SFF/horror showing. Behold, the semifinalists for the Goodreads Choice Award winner from the past ten years:

Best of the Best

  • Catching Fire (The Hunger Games #2) by Suzanne Collins (All-Time Favorite of 2009)
  • The Help by Kathryn Stockett (Best Fiction of 2009)
  • A Dance with Dragons (A Song of Ice and Fire #5) by George R.R. Martin (Best Fantasy of 2011)
  • 11/22/63 by Stephen King (Best Science Fiction of 2011)
  • Gone Girl by Gillian Flynn (Best Mystery & Thriller of 2012)
  • The Fault in Our Stars by John Green (Best Young Adult Fiction of 2012)
  • The Ocean at the End of the Lane by Neil Gaiman (Best Fantasy of 2013)
  • Eleanor & Park by Rainbow Rowell (Best Young Adult Fiction of 2013)
  • The Martian by Andy Weir (Best Science Fiction of 2014)
  • Red Rising (Red Rising #1) by Pierce Brown (Best Debut Goodreads Author of 2014)
  • All the Light We Cannot See by Anthony Doerr (Best Historical Fiction of 2014)
  • Queen of Shadows (Throne of Glass #4) by Sarah J. Maas (Best Young Adult Fantasy & Science Fiction of 2015)
  • All the Bright Places by Jennifer Niven (Best Young Adult Fiction of 2015)
  • The Nightingale by Kristin Hannah (Best Historical Fiction of 2015)
  • A Court of Mist and Fury (A Court of Thorns and Roses #2) by Sarah J. Maas (Best Young Adult Fantasy & Science Fiction of 2016)
  • It Ends with Us by Colleen Hoover (Best Romance of 2016)
  • A Court of Wings and Ruin (A Court of Thorns and Roses #3) by Sarah J. Maas (Best Young Adult Fantasy & Science Fiction of 2017)
  • Little Fires Everywhere by Celeste Ng (Best Fiction of 2017)
  • Before We Were Yours by Lisa Wingate (Best Historical Fiction of 2017)
  • The Hate U Give by Angie Thomas (Best Debut Goodreads Author of 2017)

Click here for the complete list of categories and nominees. You can vote in the Semifinal Round from November 6-11, and the Final Round from November 13-26. The winners will be announced December 4.

citation

3 Comments

Subscribe to this thread

Post a Comment

All comments must meet the community standards outlined in Tor.com's Moderation Policy or be subject to moderation. Thank you for keeping the discussion, and our community, civil and respectful.

Hate the CAPTCHA? Tor.com members can edit comments, skip the preview, and never have to prove they're not robots. Join now!

Our Privacy Notice has been updated to explain how we use cookies, which you accept by continuing to use this website. To withdraw your consent, see Your Choices.