Sun
Nov 3 2013 10:36am

Announcing the 2013 British Fantasy Awards Winners

The 2013 British Fantasy Awards were presented today at the Brighton World Fantasy convention. Nominees in each category were decided by a vote of the members of the British Fantasy Society and the attendees of FantasyCon 2012. Congratualtions to all the nominees and winners.

British Fantasy Special Award:
Iain M. Banks

Best Fantasy Novel (the Robert Holdstock Award)

  • Winner: Some Kind of Fairy Tale, Graham Joyce (Gollancz)
  • Blood and Feathers, Lou Morgan (Solaris)
  • The Brides of Rollrock Island, Margo Lanagan (David Fickling Books)
  • Railsea, China Miéville (Macmillan)
  • Red Country, Joe Abercrombie (Gollancz)

Best Horror Novel (the August Derleth Award)

  • Winner: Last Days, Adam Nevill (TorUK/Macmillan)
  • The Drowning Girl, Caitlin R. Kiernan (Roc)
  • The Kind Folk, Ramsey Campbell (PS Publishing)
  • Silent Voices, Gary McMahon (Solaris)
  • Some Kind of Fairy Tale, Graham Joyce (Gollancz)

Best Novella

  • Winner: The Nine Deaths of Dr Valentine, John Llewellyn Probert (Spectral Press)
  • Curaré, Michael Moorcock (Zenith Lives!) (Obverse Books)
  • Eyepennies, Mike O’Driscoll (TTA Press)
  • The Respectable Face of Tyranny, Gary Fry (Spectral Press)

Best Short Story

  • Winner: Shark! Shark! Ray Cluley (Black Static #29) (TTA Press)
  • Our Island, Ralph Robert Moore (Where Are We Going?) (Eibonvale Press)
  • Sunshine, Nina Allan (Black Static #29) (TTA Press)
  • Wish for a Gun, Sam Sykes (A Town Called Pandemonium) (Jurassic London)

Best Collection

  • Winner: Remember Why You Fear Me, Robert Shearman (ChiZine Publications)
  • From Hell to Eternity, Thana Niveau (Gray Friar Press)
  • Where Furnaces Burn, Joel Lane (PS Publishing)
  • The Woman Who Married a Cloud, Jonathan Carroll (Subterannean Press)

Best Anthology

  • Winner: Magic: an Anthology of the Esoteric and Arcane, Jonathan Oliver (ed.) (Solaris)
  • A Town Called Pandemonium, Anne C. Perry and Jared Shurin (eds) (Jurassic London)
  • The Mammoth Book of Ghost Stories by Women, Marie O’Regan (ed.) (Robinson)
  • Terror Tales of the Cotswolds, Paul Finch (ed.) (Gray Friar Press)

Best Small Press (the PS Publishing Independent Press Award)

  • Winner: ChiZine Publications (Brett Alexander Savory and Sandra Kasturi)
  • Gray Friar Press (Gary Fry)
  • Spectral Press (Simon Marshall-Jones)
  • TTA Press (Andy Cox)

Best Non-Fiction

  • Winner: Pornokitsch, Anne C. Perry and Jared Shurin (eds)
  • Ansible, David Langford
  • The Cambridge Companion to Fantasy Literature, Edward James and Farah Mendlesohn (eds) (Cambridge University Press)
  • Coffinmaker’s Blues, Stephen Volk (Black Static) (TTA Press)
  • Fantasy Faction, Marc Aplin (ed.)
  • Reflections: On the Magic of Writing, Diana Wynne Jones (David Fickling Books)

Best Magazine/Periodical

  • Winner: Interzone, Andy Cox (ed.) (TTA Press)
  • Black Static, Andy Cox (ed.) (TTA Press)
  • SFX, David Bradley (ed.) (Future Publishing)
  • Shadows and Tall Trees, Michael Kelly (ed.) (Undertow Publications)

Best Artist

  • Winner: Sean Phillips
  • Ben Baldwin
  • David Rix
  • Les Edwards
  • Vincent Chong

Best Comic/Graphic Novel

  • Winner: Saga, Brian K. Vaughan and Fiona Staples (Image Comics)
  • Dial H, China Miéville, Mateus Santolouco, David Lapham and Riccardo Burchielli (DC Comics)
  • The Unwritten, Mike Carey, Peter Gross, Gary Erskine, Gabriel Hernández Walta, M.K. Perker, Vince Locke and Rufus Dayglo (DC Comics/Vertigo)
  • The Walking Dead, Robert Kirkman and Charlie Adlard (Skybound Entertainment/Image Comics)

Best Screenplay

  • Winner: The Cabin in the Woods, Joss Whedon and Drew Goddard
  • Avengers Assemble, Joss Whedon
  • Sightseers, Alice Lowe, Steve Oram and Amy Jump
  • The Hobbit: An Unexpected Journey, Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson and Guillermo del Toro

Best Newcomer (the Sydney J. Bounds Award)

  • Winner: Helen Marshall, for Hair Side, Flesh Side (ChiZine Publications)
  • Alison Moore, for The Lighthouse (Salt Publishing)
  • Anne Lyle, for The Alchemist of Souls (Angry Robot)
  • E.C. Myers, for Fair Coin (Pyr)
  • Kim Curran, for Shift (Strange Chemistry)
  • Lou Morgan, for Blood and Feathers (Solaris)
  • Molly Tanzer, for A Pretty Mouth (Lazy Fascist Press)
  • Saladin Ahmed, for Throne of the Crescent Moon (Gollancz)
  • Stephen Bacon, for Peel Back the Sky (Gray Friar Press)
  • Stephen Blackmoore, for City of the Lost (Daw Books)
0 comments

Subscribe to this thread

Receive notification by email when a new comment is added. You must be a registered user to subscribe to threads.
Post a comment