Announcing the 2013 Aurealis Award Winners

Winners  of  Australia’s  2013 Aurealis Awards and the Peter McNamara Convenors’ Award for Excellence were announced Saturday 5 April 2014 at  the Great Hall, University House, Australian National University, Canberra. Congratulations to all the nominess and winners!

 

Peter McNamara Convenors’ Award for Excellence:
Winner: Jonathan Strahan

 

BEST ILLUSTRATED BOOK OR GRAPHIC NOVEL

  • Winner: Burger Force by  Jackie  Ryan  (self published)
  • Winner: The Deep Vol. 2:  The Vanishing  Island by  Tom  Taylor  and  James  Brouwer (Gestalt  Publishing) 
  • Savage  Bitch by  Steve  Carter  and  Antoinette  Rydyr  (Scar  Studios)
  • Mr  Unpronounceable  Adventures by  Tim  Molloy  (Milk  Shadow  Books)
  • Peaceful Tomorrows  Volume Two by Shane W Smith  (Zetabella  Publishing)

 

BEST CHILDREN’S BOOK

  • Winner: The four seasons of Lucy McKenzie by  Kirsty  Murray  (Allen  &  Unwin)
  • Kingdom of  the Lost,  book  2:  Cloud Road by Isobelle Carmody  (Penguin Group  Australia)
  • Refuge by Jackie French (Harper  Collins)
  • Song for a scarlet runnerby  Julie  Hunt  (Allen  &  Unwin)
  • Rules of Summer by  Shaun Tan (Hachette  Australia)
  • Ice  Breaker: The  Hidden 1 by Lian  Tanner  (Allen  &  Unwin)

 

BEST YOUNG ADULT SHORT FICTION

  • Winner: “By  Bone light” by Juliet  Marillier  (Prickle  Moon,  Ticonderoga  Publications)
  • “Mah  Song” by Joanne  Anderton  (The Bone  Chime  Song  and  Other  Stories, FableCroft  Publishing)
  • “Morning  Star” by D.K.  Mok  (One  Small  Step,  an  anthology  of  discoveries,  FableCroft Publishing)
  • “The  Year  of  Ancient  Ghosts”  by  Kim  Wilkins
  • The  Year  of  Ancient  Ghosts,  Ticonderoga Publications)

 

BEST YOUNG ADULT NOVEL

  • Tie Winner: These Broken  Stars by  Amie  Kaufman  and  Meagan  Spooner  (Allen  &  Unwin)
  • Tie Winner: Fairytales  for  Wilde  Girls by  Allyse  Near  (Random House Australia)
  • The Big Dry by Tony Davies  (Harper  Collins)
  • Hunting by Andrea Host  (self published)
  • The Sky So Heavy by Claire  Zorn (University  of  Queensland  Press)

 

BEST  HORROR  SHORT  FICTION

  • Winner: “The  Year  of  Ancient  Ghosts”  by  Kim  Wilkins  (The  Year  of  Ancient  Ghosts,  Ticonderoga Publications)
  • “Fencelines” by Joanne Anderton  (The Bone Chime Song  and  Other  Stories,  FableCroft  Publishing)
  • “The  Sleepover” by  Terry  Dowling  (Exotic  Gothic  5,  PS  Publishing)
  • “The  Home  for  Broken Dolls”  by  Kirstyn  McDermott  (Caution:  Contains  Small  Parts, Twelfth Planet Press)
  • “The  Human  Moth” by Kaaron Warren (The  Grimscribe’s  Puppets,  Miskatonic  Press)

 

BEST HORROR NOVEL

  • Fairytales for Wilde Girls by Allyse Near (Random  House  Australia)
  • The Marching Dead by Lee Battersby (Angry  Robot  Books)
  • The First  Bird by Greig  Beck  (Momentum)
  • Path of Night by Dirk Flinthart  (FableCroft  Publishing)

 

BEST FANTASY SHORT FICTION

  • Winner: “The  Last  Stormdancer” by Jay Kristoff  (Thomas Dunne Books)
  • “The  Touch  of  the Taniwha” by Tracie  McBride  (Fish, Dagan Books)
  • “Cold, Cold  War” by Ian McHugh (Beneath Ceaseless  Skies, Scott H. Andrews)
  • “Short Circuit” by Kirstie Olley (Oomph: a  ittle  super goes a long way,  Crossed  Genres)
  • “The  Year of Ancient Ghosts” by  Kim Wilkins (The  Year of Ancient Ghosts, Ticonderoga Publications)

 

BEST FANTASY NOVEL

  • Winner: A  Crucible  of  Soulsby  Mitchell  Hogan  (self published)
  • Lexicon by  Max  Barry  (Hachette  Australia)
  • These  Broken  Stars by  Amie  Kaufman  and  Meagan  Spooner  (Allen  &  Unwin)
  • Newt’s  Emerald by  Garth  Nix  (Jill  Grinberg  Literary  Management)
  • Ink  Black  Magic by  Tansy  Rayner  Roberts  (FableCroft  Publishing)

 

BEST SCIENCE FICTION SHORT FICTION

  • Winner: “Air, Water and the Grove”  by Kaaron Warren  (The Lowest Heaven, Pandemonium  Press)
  • “The  Last  Tiger”  by  Joanne  Anderton  (Daily  Science  Fiction)
  • “Mah Song” by  Joanne  Anderton (The  Bone  Chime Song  and  Other  Stories, FableCroft Publishing)
  • “Seven  Days  in  Paris” by Thoraiya  Dyer (Asymmetry,  Twelfth  Planet  Press)
  • “Version 4.3.0.1” by Lucy  Stone (Andromeda  Spaceways  Inflight  Magazine  #57)

 

BEST SCIENCE FICTION NOVEL

  • Winner: Lexicon by Max Barry  (Hachette)
  • Trucksong by  Andrew  Macrae  (Twelfth  Planet  Press)
  • A  Wrong Turn At The Office Of Unmade Lists by  Jane  Rawson  (Transit  Lounge)
  • True Path by Graham Storrs (Momentum)
  • Rupetta by Nike Sulway  (Tartarus  Press)

 

BEST ANTHOLOGY

  • Winner: The Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2012 by  Liz  Grzyb  and  Talie  Helene  (Eds),  (Ticonderoga  Publications)
  • Winner: One  Small  Step,  An  Anthology  Of  Discoveries by  Tehani  Wessely  (Ed)  (FableCroft  Publishing)
  • Dreaming  Of  Djinn by  Liz  Grzyb  (Ed)  (Ticonderoga  Publications)
  • The  Best  Science  Fiction  And  Fantasy  Of  The  Year:  Volume  Seven by  Jonathan  Strahan  (Ed) (Night  Shade  Books)
  • Focus  2012:  Highlights  Of  Australian  Short  Fiction by  Tehani  Wessely  (Ed)  (FableCroft Publishing)

 

BEST COLLECTION

  • Winner: The Bone Chime  Song and Other Stories by Joanne  Anderton (FableCroft  Publishing)
  • Asymmetry by  Thoraiya  Dyer  (Twelfth  Planet  Press)
  • Caution: Contains Small Parts by Kirstyn McDermott (Twelfth Planet  Press)
  • The  Bride Price by Cat Sparks  (Ticonderoga  Publications)
  • The  Year of Ancient  Ghosts by  Kim  Wilkins  (Ticonderoga  Publications)

2 Comments

Subscribe to this thread