Here Are the Winners of the 2021 Dragon Awards

Atlanta’s Dragon Con took place over the long Labor Day weekend, and as part of the festivities, the convention handed out its annual Dragon Awards, which honor the past year’s best books, comics, and games in a variety of categories.

The awards are fairly new: they were introduced in 2016, and are open to the wider public (you don’t need to be a DragonCon member to nominate or vote on the awards.)

Last year’s winners included the likes of John Scalzi (For The Last Emperox), Erin Morgenstern (The Starless Sea), Bella Forest (Finch Merlin and the Fount of Youth) and plenty of others.

Here’s the full list of winners, indicate in bold. (via File 770):

Best Science Fiction Novel

  • Machine by Elizabeth Bear
  • Ready Player Two by Ernest Cline
  • Attack Surface by Cory Doctorow
  • A Desolation Called Peace by Arkady Martine
  • Black Sun by Rebecca Roanhorse
  • The Ministry of the Future by Kim Stanley Robinson
  • Project Hail Mary by Andy Weir

Best Fantasy Novel (Including Paranormal)

  • Battle Ground by Jim Butcher
  • Piranesi by Susanna Clarke
  • Once and Future Witches by Alix E. Harrow
  • Rhythm of War by Brandon Sanderson
  • The Invisible Life of Addie LaRue by V.E. Schwab
  • Dead Lies Dreaming by Charles Stross

Best Young Adult / Middle Grade Novel

  • Elatsoe by Darcie Little Badger
  • The Scapegracers by Hannah Abigail Clarke
  • A Wizard’s Guide to Defensive Baking by T. Kingfisher
  • A Deadly Education by Naomi Novik
  • The Tinderbox: Soldier of Indira by Lou Diamond Phillips
  • A Peculiar Peril by Jeff VanderMeer

Best Military Science Fiction or Fantasy Novel 

  • Sentenced to War by J.N. Chaney, Jonathan Brazee
  • Gun Runner by Larry Correia, John D. Brown
  • Orders of Battle by Marko Kloos
  • Direct Fire by Rick Partlow
  • Demon in White by Christopher Ruocchio
  • Fleet Elements by Walter Jon Williams

Best Alternate History Novel

  • A Master of Djinn by P. Djèlí Clark
  • Axiom’s End by Lindsay Ellis
  • 1637: No Peace Beyond The Line by Eric Flint, Charles Gannon
  • The Russian Cage by Charlaine Harris
  • The Relentless Moon by Mary Robinette Kowal
  • Daggers in Darkness by S.M. Stirling

Best Media Tie-In Novel

  • Penitent by Dan Abnett
  • MacGyver: Meltdown by Eric Kelley, Lee Zlotoff
  • Firefly: Generations by Tim Lebbon
  • Shadows Rising World of Warcraft: Shadowlands by Madeleine Roux
  • Star Wars: Light of the Jedi by Charles Soule
  • Star Wars: Thrawn Ascendancy by Timothy Zahn

Best Horror Novel

  • Synchronicity by Michaelbrent Collings
  • The Taxidermist’s Lover by Polly Hall
  • The Only Good Indians by Stephen Graham Jones
  • The Hollow Places by T. Kingfisher
  • True Story: A Novel by Kate Reed Perry
  • Survivor Song by Paul Tremblay

Best Comic Book

  • Immortal Hulk by Al Ewing, Joe Bennett
  • Once & Future by Kieron Gillen, Dan Mora
  • X-Men by Jonathan Hickman, Mahmud Asrar
  • Monstress by Marjorie Liu, Sana Takeda
  • Invisible Kingdom by G. Willow Wilson, Christian Ward
  • Daredevil by Chip Zdarsky, Marco Checchetto

Best Graphic Novel

  • Pulp by Ed Brubaker, Sean Phillips, Jacob Phillips
  • Dracula, Motherf**ker by Alex de Campi, Erica Henderson
  • The Magicians: New Class by Lev Grossman, Lilah Sturges, Pius Bak
  • The Green Lantern Season Two by Grant Morrison, Liam Sharp
  • The Magic Fish by Trung Le Nguyen
  • The Book Tour by Andi Watson

Best Science Fiction or Fantasy TV Series

  • The Expanse, Amazon
  • Loki, Disney+
  • The Nevers, HBO
  • Resident Alien, SYFY
  • Shadow & Bone, Netflix
  • Star Trek: Discovery, Paramount+
  • WandaVision, Disney+

Best Science Fiction or Fantasy Movie

  • Bill & Ted Face the Music by Dean Parisot
  • Godzilla vs Kong by Adam Wingard
  • Justice League by Zack Snyder
  • The Old Guard by Gina Prince-Bythewood
  • Space Sweepers by Sung-hee Jo
  • Tenet by Christopher Nolan
  • Wonder Woman 1984 by Patty Jenkins

Best Science Fiction or Fantasy PC/Console Game 

  • Assassin’s Creed: Valhalla, Ubisoft
  • Crusader Kings III, Paradox Interactive
  • Cyberpunk 2077, CD Projekt
  • Ghost of Tsushima, Sony Interactive Entertainment
  • Hades, Supergiant Games
  • Star Wars: Squadrons, Electronic Arts

Best Science Fiction or Fantasy Mobile Game

  • Alba: A Wildlife Adventure, Ustwo & Plug in Digital
  • Empire of Sin, Paradox Interactive
  • Genshin Impact, miHoYo
  • Harry Potter: Puzzles and Spells, Zynga
  • Orwell’s Animal Farm, The Dairymen Ltd.
  • South of the Circle, State of Play Games

Best Science Fiction or Fantasy Board Game

  • Curious Cargo, Capstone Games
  • Dune: Imperium, Dire Wolf Games
  • Marvel United, CMON Games
  • Oceans, North Star Games
  • Pandemc: Legacy Season 0, Z-Man Games
  • Sleeping Gods, Red Raven Games

Beset Science Fiction or Fantasy Miniatures / Collectible Card / Roleplaying Game 

  • Cyberpunk RED, R. Talsorian Games
  • Explorer’s Guide to Wildemount, Wizards of the Coast
  • Magic: The Gathering, Strixhaven: School of Mages, Wizards of the Coast
  • Magic: The Gathering, Zendikar Rising, Wizards of the Coast
  • Pokemon TCG: Champion’s Path Elite Trainer Box, Pokemon
  • Warhammer: Age of Sigmar: Soulbound Role-Playing Game, Cubicle 7

citation

Back to the top of the page

This post is closed for comments.

Our Privacy Notice has been updated to explain how we use cookies, which you accept by continuing to use this website. To withdraw your consent, see Your Choices.