Hugo Award Winners

[Best Fan Writer Hugo winner John Scalzi with Mary Robinette Kowal, winner of the John W. Campbell Award for Best New Writer.]

The 2008 Hugo Awards Ceremony is taking place tonight, at the 66th Annual World Science Fiction Convention, in Denver, CO. The ceremony starts at 9:30PM EST, and through the magic of the internets we’ll be posting the winners here as they’re announced. Keep refreshing this post for the latest news.

Also tune into John Joseph Adams’ Twitter feed, as he’s live-twittering the ceremony.

Best of luck to all the nominees!


John W. Campbell Award for Best New Science Fiction Writer

WINNER: Mary Robinette Kowal


Best Fanzine

WINNER: File 770


Best Fan Writer

WINNER: John Scalzi


Best Fan Artist

WINNER: Brad Foster


Best Professional Artist

WINNER: Stephan Martiniere


Best Semiprozine

  • Ansible, edited by David Langford
  • Helix, edited by William Sanders and Lawrence Watt-Evans
  • Interzone, edited by Andy Cox
  • Locus, edited by Charles N. Brown, Kirsten Gong-Wong, and Liza Groen Trombi
  • The New York Review of Science Fiction, edited by Kathryn Cramer, Kristine Dikeman, David Hartwell, and Kevin J. Maroney

WINNER: Locus


Best Related Book

  • The Company They Keep: C.S. Lewis and J.R.R. Tolkien as Writers in Community by Diana Glyer; appendix by David Bratman (Kent State University Press)
  • Breakfast in the Ruins: Science Fiction in the Last Millennium by Barry Malzberg (Baen)
  • Emshwiller: Infinity x Two by Luis Ortiz, introduction by Carol Emshwiller, forward by Alex Eisenstein (Nonstop)
  • Brave New Words: The Oxford Dictionary of Science Fiction by Jeff Prucher (Oxford University Press)
  • The Arrival by Shaun Tan (Arthur A. Levine/Scholastic)

WINNER: Brave New Words: The Oxford Dictionary of Science Fiction


Best Dramatic Presentation, Short Form

  • Battlestar Galactica “Razor” Written by Michael Taylor Directed by Félix Enríquez Alcalá and Wayne Rose (Sci Fi Channel) (televised version, not DVD)
  • Doctor Who “Blink” Written by Steven Moffat Directed by Hettie Macdonald (BBC)
  • Doctor Who “Human Nature” / “The Family of Blood” Written by Paul Cornell Directed by Charles Palmer (BBC)
  • Star Trek New VoyagesWorld Enough and Time” Written by Michael Reaves and Marc Scott Zicree Directed by Marc Scott Zicree (Cawley Entertainment Co. and The Magic Time Co.)
  • Torchwood “Captain Jack Harkness” Written by Catherine Tregenna Directed by Ashley Way (BBC Wales)

WINNER: Doctor Who “Blink”


Best Dramatic Presentation, Long Form

  • Enchanted Written by Bill Kelly Directed by Kevin Lima (Walt Disney Pictures)
  • The Golden Compass Written by Chris Weitz Based on the novel by Philip Pullman, Directed by Chris Weitz (New Line Cinema)
  • Heroes, Season 1 Created by Tim Kring (NBC Universal Television and Tailwind Productions) Written by Tim Kring, Jeph Loeb, Bryan Fuller, Michael Green, Natalie Chaidez, Jesse Alexander, Adam Armus, Aron Eli Coleite, Joe Pokaski, Christopher Zatta, Chuck Kim. Directed by David Semel, Allan Arkush, Greg Beeman, Ernest R. Dickerson, Paul Shapiro, Donna Deitch, Paul A. Edwards, John Badham, Terrence O’Hara, Jeannot Szwarc, Roxann Dawson, Kevin Bray, Adam Kane
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix Written by Michael Goldenberg, Based on the novel by J.K. Rowling, Directed by David Yates (Warner Bros. Pictures)
  • Stardust Written by Jane Goldman and Matthew Vaughn, Based on the novel by Neil Gaiman Illustrated by Charles Vess Directed by Matthew Vaughn (Paramount Pictures)

WINNER: Stardust


Best Professional Editor, Short Form

  • Ellen Datlow (The Year‘s Best Fantasy and Horror (St. Martin’s), Coyote Road (Viking), Inferno (Tor))
  • Stanley Schmidt (Analog)
  • Jonathan Strahan (The New Space Opera (HarperCollins/Eos), The Best Science Fiction and Fantasy of the Year, Volume 1 (Night Shade), Eclipse One (Night Shade))
  • Gordon Van Gelder (The Magazine of Fantasy and Science Fiction)
  • Sheila Williams (Asimov‘s Science Fiction)

WINNER: Gordon Van Gelder


Best Professional Editor, Long Form

  • Lou Anders (Pyr)
  • Ginjer Buchanan (Ace/Roc)
  • David G. Hartwell (Tor/Forge)
  • Beth Meacham (Tor)
  • Patrick Nielsen Hayden (Tor)

WINNER: David G. Hartwell


Best Short Story

  • Last Contact” by Stephen Baxter (The Solaris Book of New Science Fiction, ed. George Mann, Solaris Books)
  • Tideline” by Elizabeth Bear (Asimov‘s June 2007)
  • Who’s Afraid of Wolf 359?” by Ken MacLeod (The New Space Opera, ed. Gardner Dozois and Jonathan Strahan, HarperCollins/Eos)
  • Distant Replay” by Mike Resnick (Asimov’s April/May 2007)
  • A Small Room in Koboldtown” by Michael Swanwick (Asimov’s April/May 2007; The Dog Said Bow-Wow, Tachyon Publications)

WINNER: “Tideline” by Elizabeth Bear


Best Novelette

WINNER: “The Merchant and the Alchemists Gate” by Ted Chiang


Best Novella

WINNER: “All Seated on the Ground” by Connie Willis

 


Best Novel

  • The Yiddish Policemens Union by Michael Chabon (HarperCollins; Fourth Estate)
  • Brasyl by Ian McDonald (Gollancz; Pyr)
  • Rollback by Robert J. Sawyer (Tor; Analog Oct. 2006-Jan./Feb. 2007)
  • The Last Colony by John Scalzi (Tor)
  • Halting State by Charles Stross (Ace)

WINNER: The Yiddish Policemens Union by Michael Chabon

Congratulations to all the winners!

Update: The final vote breakdowns can be found here (PDF link).

22 Comments

Subscribe to this thread

Post a Comment

All comments must meet the community standards outlined in Tor.com's Moderation Policy or be subject to moderation. Thank you for keeping the discussion, and our community, civil and respectful.

Hate the CAPTCHA? Tor.com members can edit comments, skip the preview, and never have to prove they're not robots. Join now!