Thu
Jul 28 2011 3:15pm
2011 World Fantasy Award Nominees Announced

Locus Magazine has just posted the The World Fantasy Awards nomination ballot! Winners will be announced at this year’s World Fantasy Convention, to be held October 27-30, in San Diego CA. The World Fantasy Awards have also announced the two winners of this year’s Lifetime Achievement Award.

Check out the nominees below the cut.

BEST NOVEL

  • Zoo City, Lauren Beukes (Jacana South Africa; Angry Robot)
  • The Hundred Thousand Kingdoms, N.K. Jemisin (Orbit)
  • The Silent Land, Graham Joyce (Gollancz; Doubleday)
  • Under Heaven, Guy Gavriel Kay (Viking Canada; Roc; Harper Voyager UK)
  • Redemption In Indigo, Karen Lord (Small Beer)
  • Who Fears Death, Nnedi Okorafor (DAW)

BEST NOVELLA

  • Bone and Jewel Creatures, Elizabeth Bear (Subterranean)
  • The Broken Man, Michael Byers (PS)
  • “The Maiden Flight of McCauley’s Bellerophon”, Elizabeth Hand (Stories: All-New Tales)
  • The Thief of Broken Toys, Tim Lebbon (ChiZine)
  • “The Mystery Knight”, George R.R. Martin (Warriors)
  • “The Lady Who Plucked Red Flowers beneath the Queen’s Window”, Rachel Swirsky (Subterranean Summer 2010)

BEST SHORT FICTION

  • “Beautiful Men” , Christopher Fowler (Visitants: Stories of Fallen Angels and Heavenly Hosts)
  • “Booth’s Ghost”, Karen Joy Fowler (What I Didn’t See and Other Stories)
  • “Ponies”, Kij Johnson (Tor.com 11/17/10)
  • “Fossil-Figures”, Joyce Carol Oates (Stories: All-New Tales)
  • “Tu Sufrimiento Shall Protect Us”, Mercurio D. Rivera (Black Static 8-9/10)

BEST ANTHOLOGY

  • The Way of the Wizard, John Joseph Adams, ed. (Prime)
  • My Mother She Killed Me, My Father He Ate Me, Kate Bernheimer, ed. (Penguin)
  • Haunted Legends, Ellen Datlow & Nick Mamatas, eds. (Tor)
  • Stories: All-New Tales, Neil Gaiman & Al Sarrantonio, eds. (Morrow; Headline Review)
  • Black Wings: New Tales of Lovecraftian Horror, S.T. Joshi, ed. (PS)
  • Swords & Dark Magic, Jonathan Strahan & Lou Anders, eds. (Eos)

BEST COLLECTION

  • What I Didn’t See and Other Stories, Karen Joy Fowler (Small Beer)
  • The Ammonite Violin & Others, Caitlín R. Kiernan (Subterranean)
  • Holiday, M. Rickert (Golden Gryphon)
  • Sourdough and Other Stories, Angela Slatter (Tartarus)
  • The Third Bear, Jeff VanderMeer (Tachyon)

BEST ARTIST

  • Vincent Chong
  • Kinuko Y. Craft
  • Richard A. Kirk
  • John Picacio
  • Shaun Tan

SPECIAL AWARD, PROFESSIONAL

  • John Joseph Adams, for editing and anthologies
  • Lou Anders, for editing at Pyr
  • Marc Gascoigne, for Angry Robot
  • Stéphane Marsan & Alain Névant, for Bragelonne
  • Brett Alexander Savory & Sandra Kasturi, for ChiZine

SPECIAL AWARD, NON-PROFESSIONAL

  • Stephen Jones, Michael Marshall Smith, & Amanda Foubister, for Brighton Shock!: The Souvenir Book Of The World Horror Convention 2010
  • Alisa Krasnostein, for Twelfth Planet Press
  • Matthew Kressel, for Sybil’s Garage and Senses Five Press
  • Charles Tan, for Bibliophile Stalker
  • Lavie Tidhar, for The World SF Blog

 

Additionally, the winners of this year’s Lifetime Achievement award are authors Peter S. Beagle and Angélica Gorodischer. Congratulations to the winners and nominees!

3 comments
Jordan Barber
1. barberje
I'm rooting for Under Heaven; one of the best books I read last year.
Samuel Montgomery-Blinn
2. montsamu
Congrats to all the nominees, wow, what a great list of lists.
N. Mamatas
3. N. Mamatas
And Tor is represented by...meeeeeeee! (And Ellen, of course!)

Subscribe to this thread

Receive notification by email when a new comment is added. You must be a registered user to subscribe to threads.
Post a comment